Znamy Mistrza Polski Przedsiębiorców!

Znamy Mistrza Polski Przedsiębiorców!

Tegoroczna edycja była już siódmym turniejem przedsiębiorców, sześć poprzednich zawodów rozgrywanych było w Ostrowie Wielkopolskim. DGCS OPEN zorganizowany był w Hotelu BOSS * we Warszawie, formuła turnieju  przybrała  zupełnie nowy charakter. Zagrali sami przedsiębiorcy, nie było wysokich nagród finansowych, grano o prestiż, a turniej miał wyjątkowo integracyjno-biznesowy charakter.

Na starcie zawodów stanęło 40 szachistów. W tym gronie mieliśmy zwycięzcę pierwszej edycji DGCS OPEN 2008 – mistrza międzynarodowego Jacka Bielczyka. Zagrali również politycy i wielcy sympatycy królewskiej gry – Andrzej Dera oraz Tadeusz Cymański. Mieliśmy też trzech przedsiębiorców, którzy wystąpili we wszystkich sześciu dotychczasowych edycjach mistrzostw – Paweł Dudziński (Ostrów Wlkp.), Paweł Flis (Łódź) oraz Andrzej Czyż (Wschowa). Zawody trwały ponad 5 godzin.

Zawody otworzył Dariusz Puchalski prezes DGCS S.A wraz z Andrzejem Derą i prezesem PZSzach Tomaszem Delegą. Wielkopolski Związek Szachowy reprezentował Adam Wojcieszak. Zaproszeni goście podkreślali i gratulowali firmie DGCS S.A zaangażowania jakie wkłada w rozwój branżowych Mistrzostw Polski Przedsiębiorców w szachach. Obsługę sędziowską sprawowali: sędzia główny Magdalena Judek (Warszawa) oraz Krzysztof Derecki (Leszno), sędzia rundowy który rozstrzygał wszystkie do tej pory rozegrane turnieje DGCS OPEN. Organizacją zawodów od strony szachowej zajęła się Szkoła szachowa SzachMistrz oraz klub szachowy KTS Kalisz.

Faworytem zawodów byli mistrzowie Michał Luch, Dominik Pędzich, Mirosław Sarwiński, Grzegorz Protaziuk oraz Jacek Bielczyk.

Cały czas w czołówce zawodów znajdowali się Paweł Dudziński oraz Jacek Bielczyk. Po niespodziewanej porażce w 1 rundzie, do czołówki musiał dobijać się jeden z faworytów Michał Luch. Ku zdziwieniu kibiców Maciej Sroczyński objął samodzielne prowadzenie, a wygrane w 6 i 7 rundzie umocniły debiutanta na fotelu lidera. W szerokiej czołówce po 7 rundach byli: Grzegorz Protaziuk, Mirosław Sarwiński, Paweł Dudziński, Michał Luch i Piotr Gasik. W przedostatniej rundzie Maciej Sroczyński spotkał się z pierwszym numerem startowym Michałem Luchem. Pojedynek ten zakończył się remisem. Dzięki korzystnym wynikom w pozostałych partiach, okazało się że już na rundę przed końcem Maciej Sroczyński został zwycięzcą a tym samym VII Mistrzem Polski Przedsiębiorców DGCS OPEN.

Nie mogłem temu uwierzyć, planowałem perfekcyjnie przygotować zawody, ale że uda się je przy okazji wygrać. W życiu bym o tym nie pomyślał!. Jak do tego doszło? Myślę, że adrenalinę, która z reguły idzie w organizacje zawodów przelałem na szachownice, przy okazji nie robiłem grubszych błędów, widziałem taktyczne okazje i do tego grałem szybko, zagrałem dobre zawody, oto była moja recepta na sukces – opowiadał tuż po zakończeniu turnieju Mistrz Polski Przedsiębiorców w Szachach.

DGCS OPEN – VII Mistrzostwa Polski Przedsiębiorców w szachach – wyniki:

1. Maciej Sroczyński (SZKOŁA SZACHOWA SZACHMISTRZ KALISZ)
2. Grzegorz Protaziuk (PRO-INF WARSZAWA)
3. Mirosław Sarwiński (BAMISA SOCHACZEW)
4. Michał Luch (CHESS SCHOOL OF IM MICHAL LUCH WARSZAWA)
5. Andrzej Pulu (KUBERA KANCELARIA PRAWA KATOWICE)
6. Paweł Dudziński (CENTRUM SZACHOWE SKOCZEK OSTRÓW WLKP.)
7. Dominik Pędzich (SYLDOM STĘSZEW)
8. Tomasz Delega (DELEGA ITM WARSZAWA)
9. Piotr Gasik (USŁUGI TURYSTYCZNE WARSZAWA)
10. Grzegorz Ograbek (PIG FARMER Warszawa)

DGCS OPEN – VII Mistrzostwa Polski Przedsiębiorców w szachach – wyniki

Startowało 40 zawodników.

Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz statuetki. Dla najlepszej dziesiątki przypadły puchary oraz dodatkowo dla zwycięzcy puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego. Po turnieju wszyscy grający zostali zaproszeni na uroczysty bankiet z okazji organizacji DGCS OPEN – VII Mistrzostwa Polski Przedsiębiorców. Po tylu latach rozgrywania turniejów przedsiębiorców, zawiązały się nowe znajomości, dlatego była to dobra okazja do rozmów nie tylko szachowych.

Bankiet otworzyli Dariusz Puchalski (DGCS S.A.), Tomasz Delega (Prezes PZSzach) oraz Adam Dzwonkowski (PZSzach). Zaprezentowano nową publikacje szachowo-biznesową “Strategia 64 pół w biznesie”. Autorzy książki Puchalski i Delega opowiedzieli dlaczego powstała i skąd się wziął pomysł na taką pozycje.

Dariusz Puchalski zaprosił już na kolejną edycję DGCS OPEN, która odbędzie się w 2016 roku. Do zobaczenia!

Zobacz galerię zdjęć.

 

Rozmowa z Dariuszem Puchalskim prezesem zarządu DGCS, głównym organizatorem Mistrzostw Polski Przedsiębiorców w Szachach.

Rozmowa z Dariuszem Puchalskim prezesem zarządu DGCS, głównym organizatorem Mistrzostw Polski Przedsiębiorców w Szachach.

Rozmowa z Dariuszem Puchalskim prezesem zarządu DGCS, głównym organizatorem Mistrzostw Polski Przedsiębiorców w Szachach.

 

MK:  Z tego co nam wiadomo, siódme Mistrzostwa Polski w Szachach organizowane przez grupę firm związanych z DGCS S.A. odbędą  się tym razem w Warszawie zamiast jak poprzednie sześć w Ostrowie Wielkopolskim. Czym spowodowana jest ta decyzja? Czy Ostrów to za małe miasto na imprezy tej rangi?

 

DP: Nie, Ostrów jest jak najbardziej dobrym miejscem na organizację turnieju. Wszystkie dotychczasowe mistrzostwa przeprowadzane przez nas w tym mieście zawsze zbierały bardzo wysokie oceny za organizację imprezy. Jednym z głównych czynników o tym decydującym było każdorazowe zaangażowanie naszych lokalnych współpracowników. Zawsze spotykaliśmy się z wielkim wsparciem i zaangażowaniem dyrektorów i pracowników szkól w którym pomieszczeniach odbywały się mistrzostwa. Za każdym razem, zarówno uczestnicy jak i my byliśmy bardzo zadowoleni.

 

MK: Skąd więc ta zmiana? Czy to jednak nie będzie stratą dla naszej lokalnej społeczności?

 

DP: Robimy wszystko aby tak si,e nie stało. Naszym celem zawsze była promocja szachów, oprócz oczywiście promocji firmy. Jednak skupiamy się na promocji szachów jako doskonałego narzędzia do nauki myślenia i działania w oparciu o budowaną i wdrażaną strategię, szczególnie w przedsiębiorstwach. Chcemy szczególnie na ten walor tej pięknej gry zwracać uwagę. Naszym marzeniem jest uczynienie z szachów także czegoś w rodzaju „intelektualnego golfa” przy którym przedsiębiorcy będą się spotykać, niezależnie od pogody i w swobodnej atmosferze wymieniać poglądy doskonaląc jednocześnie swoje umiejętności.  Nie chcę przez to powiedzieć, że gra w golfa nie wymaga udziału intelektu, raczej chcę nawiązać do szeroko znanej tradycji klubów golfowych nie uzależniając się jednak od pogody i kilku hektarów specjalnie przygotowanego terenu. Ten potencjał marketingowy został dostrzeżony także przez innych. Wolimy sami zorganizować imprezę w Warszawie, zamiast czekać aż inni skopiują nasz pomysł czerpiąc z naszych już 6-letnich tradycji spychają c trochę nasz turniej na drugi plan. To główna przyczyna tej zmiany. Jednak jesteśmy przekonani, że Ostrów czy też Kalisz w któym nasza firma ma swoją siedzibę jeszcze nie raz odegrają główną rolę w organizacji mistrzostw. I nie chodzi mi tylko tutaj o kurtuazyjne zapewnienie, mamy na to konkretny pomysł.

 

MK: Czy może Pan powiedzieć jaki?

 

DP: Wolałby jeszcze dziś nie okrywać w tym temacie wszystkich kart. Nasz pomysł z taką formułą i organizacją mistrzostw był w pewnym sensie nowatorskim i chciałbym aby tak pozostało w odniesieniu do kolejny tego typu imprez przez nas organizowanych. Ale myślę, że w ciągu kilku miesięcy odpowiedź na Pańskie/Pani pytanie będzie widoczna.

 

MK: Czy zmiana dotyczy głównie miejsca organizacji Mistrzostw?

 

DP: W zasadzie nie. Mówiąc precyzyjniej, zmienia się głównie i tylko sama formuła tych mistrzostw. Zmiana miejsca organizacji w tym roku na Warszawę jest tylko tego pochodną. Po pierwsze świadomie rezygnujemy z powszechnego udziału szachistów w naszej imprezie skupiając się na przedsiębiorcach i na konkretnym walorze edukacyjnym o którym wcześniej już wspomniałem. Poprzednio, jednym z czynników zachęcającym do startu w naszym turnieju były nagrody, ich wysokość. W tym przypadku będą symboliczne a wartością dla uczestników -przedsiębiorców mają być nowe, lepsze kontakty oraz szlifowanie mistrzostwa w budowaniu i realizacji strategii biznesu. Mam nadzieję, że nic nie stanie na przeszkodzie i że w tym roku podczas naszego turnieju będzie miała miejsce pierwsza prezentacja książki napisanej wspólnie przez szachistę i przedsiębiorcę której treść koncentruje się właśnie na tych aspektach.  Chcemy żeby była ona rozpoczęciem cyklu wzajemnych ciągłych, okresowych dyskusji i wymiany doświadczeń w tym obszarze.  Mamy również nadzieję, że to wszystko jeszcze bardziej zwróci uwagę na zasadność propagowania tej gry w szkołach od pierwszych lat nauki. Mamy całkiem niezłe szkolnictwo, jednak w obszarze ogólnie rzecz ujmując nauki przedsiębiorczości pozostawia jeszcze wiele do życzenia.

 

MK: Cele bardzo ambitne, życzymy oczywiście ich jak najpełniejszej realizacji. Dziękuję za rozmowę.

 

DP: Dziękuję również i oczywiście zapraszam wszystkich chętnych do udziału w naszym turnieju 2 października w Warszawie. Wszelkie szczegóły można znaleźć na stronie internetowej www.szachy.dgcs.pl